SM15T100A
TVS - Diodes
Manufacturer No:
SM15T100A
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
SM15T100A
Description:
TVS DIODE 85.5V 178V SMC
In Stock
1643 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
DO-214AB, SMC
Base Part Number
SM15T
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC
Series
SM15T, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
178V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56A (8/20µs)