ESDA7P120-1U1M
TVS - Diodes
Manufacturer No:
ESDA7P120-1U1M
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
0603 (1610 Metric)
Datasheet:
ESDA7P120-1U1M
Description:
TVS DIODE 5.5V 11.5V 1610
In Stock
781 pcs On sales
Product Parameter
Type
Zener
Unidirectional Channels
1
Series
ESDA
Voltage - Breakdown (Min)
6.4V
Packaging
Digi-Reel®
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.5V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.5V
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
120A (8/20µs)
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0603 (1610 Metric)
Power - Peak Pulse
1400W (1.4kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)