BZW50-15RL
TVS - Diodes
Manufacturer No:
BZW50-15RL
Manufacture:
STMicroelectronics
Package:
R6, Axial
Datasheet:
BZW50-15RL
Description:
TVS DIODE 15V 35V R-6
Part Status
Active
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
35V
Applications
General Purpose
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
15V
Mounting Type
Through Hole
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
1714A (1.714kA) (8/20µs)
Package / Case
R6, Axial
Base Part Number
BZW50
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Operating Temperature
Power Line Protection
No
Capacitance @ Frequency
13500pF @ 1MHz
Type
Zener
Supplier Device Package
R-6
Series
BZW50, TRANSIL™
Unidirectional Channels
1
Packaging
Cut Tape (CT)
Voltage - Breakdown (Min)
16.6V