RSF1JT6K80
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
RSF1JT6K80
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
Axial
Datasheet:
RSF1JT6K80
Description:
RES 6.8K OHM 1W 5% AXIAL
Series
RSF
Operating Temperature
-55°C ~ 235°C
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±5%
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Resistance
6.8 kOhms
Composition
Metal Oxide Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
1W
Package / Case
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.433" L (4.50mm x 11.00mm)