RNCF1206TKY100R
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
RNCF1206TKY100R
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
RNCF1206TKY100R
Description:
RES 100 OHM 0.01% 1/4W 1206
In Stock
9139 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)
Series
RNCF
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Automotive AEC-Q200
Number of Terminations
2
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
1206
Tolerance
±0.01%
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Resistance
100 Ohms
Composition
Thin Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.25W, 1/4W