RMCF0603FT10K0
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
RMCF0603FT10K0
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RMCF0603FT10K0
Description:
RES 10K OHM 1% 1/10W 0603
In Stock
3245824 pcs On sales
Product Parameter
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Automotive AEC-Q200
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
10 kOhms