RMCF0603FT100K
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
RMCF0603FT100K
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
RMCF0603FT100K
Description:
RES 100K OHM 1% 1/10W 0603
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Features
Automotive AEC-Q200
Packaging
Cut Tape (CT)
Supplier Device Package
0603
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Resistance
100 kOhms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)