RMCF0201FT22R0
Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer No:
RMCF0201FT22R0
Manufacture:
Stackpole Electronics, Inc.
Package:
0201 (0603 Metric)
Datasheet:
RMCF0201FT22R0
Description:
RES 22 OHM 1% 1/20W 0201
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
0.05W, 1/20W
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)
Series
RMCF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Features
Number of Terminations
2
Packaging
Digi-Reel®
Supplier Device Package
0201
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Resistance
22 Ohms