3.0SMCJ64CATR
TVS - Diodes
Manufacturer No:
3.0SMCJ64CATR
Manufacture:
SMC Diode Solutions
Package:
DO-214AB, SMC
Datasheet:
3.0SMCJ64CATR
Description:
TVS DIODE 64V 103V SMC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Applications
General Purpose
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
29.2A
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
DO-214AB, SMC
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Power Line Protection
No
Bidirectional Channels
1
Capacitance @ Frequency
Type
Zener
Supplier Device Package
SMC (DO-214AB)
Series
Voltage - Breakdown (Min)
71.1V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
103V
Part Status
Active
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
64V