SIT8208AC-31-18S-16.368000T
Oscillators
Manufacturer No:
SIT8208AC-31-18S-16.368000T
Manufacture:
SiTime
Package:
4-SMD, No Lead
Datasheet:
SIT8208AC-31-18S-16.368000T
Description:
MEMS OSC XO 16.3680MHZ LVCMOS LV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Spread Spectrum Bandwidth
Part Status
Active
Current - Supply (Disable) (Max)
10µA
Mounting Type
Surface Mount
Base Resonator
MEMS
Package / Case
4-SMD, No Lead
Size / Dimension
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Type
XO (Standard)
Voltage - Supply
1.8V
Output
LVCMOS, LVTTL
Frequency Stability
±20ppm
Series
SiT8208
Height - Seated (Max)
0.031" (0.80mm)
Ratings
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Function
Standby (Power Down)
Current - Supply (Max)
31mA
Frequency
16.368MHz