HDMR-29-01-S-SM-TR
USB, DVI, HDMI Connectors
Manufacturer No:
HDMR-29-01-S-SM-TR
Manufacture:
Samtec, Inc.
Datasheet:
HDMR-29-01-S-SM-TR
Description:
CONN RCPT HDMI 29POS SMD R/A
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Mating Cycles
100
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle; Through Hole
Shell/Shielding Material
Brass
Connector Type
HDMI
Material Flammability Rating
Contact Finish
Gold
Specifications
Gender
Receptacle
Number of Ports
1
Series
Voltage - Rated
40VAC
Features
Board Guide
Insulation Color
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Feature
Horizontal
Shielding
Unshielded
Ingress Protection
Part Status
Active
Number of Contacts
29
Termination
Solder
Current Rating (Amps)
1.3A per Contact