ET60T-00-24-00-S-RT1-GP
Backplane Connectors - Specialized
Manufacturer No:
ET60T-00-24-00-S-RT1-GP
Manufacture:
Samtec, Inc.
Datasheet:
ET60T-00-24-00-S-RT1-GP
Description:
CONN HEADER 24POS PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Contact Finish
Gold
Material Flammability Rating
Number of Rows
Voltage Rating
250V
Color
Black
Connector Style
EXTreme Ten60Power
Pitch
0.100" (2.54mm)
Connector Usage
Series
EXTreme Ten60Power™
Number of Columns
Features
Board Guide, Guide Pin
Number of Positions
24
Packaging
Bulk
Current Rating (Amps)
0.044A
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C