ET60S-00-24-00-S-VP-GP
Backplane Connectors - Specialized
Manufacturer No:
ET60S-00-24-00-S-VP-GP
Manufacture:
Samtec, Inc.
Datasheet:
ET60S-00-24-00-S-VP-GP
Description:
CONN RCPT 24POS PCB
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Pitch
0.100" (2.54mm)
Connector Usage
Series
EXTreme Ten60Power™
Number of Columns
Features
Board Guide, Mating Guide
Number of Positions
24
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Termination
Press-Fit
Contact Layout, Typical
Mounting Type
Through Hole
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Number of Positions Loaded
All
Contact Finish
Gold
Material Flammability Rating
Number of Rows
3
Voltage Rating
250V