CL10C2R4CB8NNNC
Ceramic Capacitors
Manufacturer No:
CL10C2R4CB8NNNC
Manufacture:
Samsung Electro-Mechanics
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
CL10C2R4CB8NNNC
Description:
CAP CER 2.4PF 50V C0G/NP0 0603
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
Tolerance
±0.25pF
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lead Style
Temperature Coefficient
C0G, NP0
Capacitance
2.4pF
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Lead Spacing
Mounting Type
Surface Mount, MLCC
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Series
CL
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)
Ratings
Voltage - Rated
50V
Features
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)