6.3YXF100MEFCTA5X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
6.3YXF100MEFCTA5X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
6.3YXF100MEFCTA5X11
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Series
YXF
Voltage - Rated
6.3V
Ratings
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Impedance
900 mOhms
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
100µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
105mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
150mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)