50YXH100MEFCTA8X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
50YXH100MEFCTA8X11.5
Datasheet:
50YXH100MEFCTA8X11.5
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 50V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Impedance
170 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
100µF
Ripple Current @ Low Frequency
277.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
555mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Series
YXH
Voltage - Rated
50V