50YXF33MEFC6.3X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
50YXF33MEFC6.3X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50YXF33MEFC6.3X11
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
137.5mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
250mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Series
YXF
Voltage - Rated
50V
Ratings
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Impedance
400 mOhms
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
33µF