50MS522MEFC8X5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
50MS522MEFC8X5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
50MS522MEFC8X5
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
22µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
60mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
90mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
50V
Series
MS5
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C