35ML47MEFC8X5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
35ML47MEFC8X5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
35ML47MEFC8X5
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
80mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
120mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
35V
Series
ML
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
47µF