25ZL120MEFC6.3X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
25ZL120MEFC6.3X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
25ZL120MEFC6.3X11
Description:
CAP ALUM RAD
Series
ZL
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Ratings
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
120µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C