25MS722MEFC5X7
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
25MS722MEFC5X7
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
25MS722MEFC5X7
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 25V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
25V
Series
MS7
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
22µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
55mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
82.5mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)