200WA4.7MEFCTA8X9
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
200WA4.7MEFCTA8X9
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
200WA4.7MEFCTA8X9
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Voltage - Rated
200V
Series
WA
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
4.7µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
54mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
81mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)