200LLE2.2MEFCTA6.3X11
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
200LLE2.2MEFCTA6.3X11
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
200LLE2.2MEFCTA6.3X11
Description:
CAP ALUM 2.2UF 20% 200V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
2.2µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
36mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
200V
Series
LLE
Lifetime @ Temp.
12000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)