16YXG330MEFCTA8X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16YXG330MEFCTA8X11.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16YXG330MEFCTA8X11.5
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Series
YXG
Voltage - Rated
16V
Ratings
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Impedance
130 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
330µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
352mA @ 120Hz