16WXA330MEFCCE8X9
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16WXA330MEFCCE8X9
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16WXA330MEFCCE8X9
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 16V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
330µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
270mA @ 120Hz
Applications
Automotive
Ripple Current @ High Frequency
324mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Series
WXA
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Ratings
AEC-Q200
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C