16TWL22KEFC8X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16TWL22KEFC8X11.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16TWL22KEFC8X11.5
Description:
CAP ALUM 22UF 10% 16V RADIAL
Part Status
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Applications
General Purpose
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Series
TWL
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±10%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
22µF