16PK680MEFCT78X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16PK680MEFCT78X11.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16PK680MEFCT78X11.5
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 16V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Series
PK
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 85°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
680µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
620mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
744mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)