16MS54R7M4X5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
16MS54R7M4X5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
16MS54R7M4X5
Description:
CAP ALUM RAD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Ratings
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Capacitance
4.7µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
11mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
16.5mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.059" (1.50mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
MS5
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)