10ZLG33MEFC5X7
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10ZLG33MEFC5X7
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
10ZLG33MEFC5X7
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 10V RADIAL
Series
ZLG
Voltage - Rated
10V
Ratings
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Impedance
260 mOhms
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.315" (8.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
33µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
63mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
350mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.079" (2.00mm)