10YXH470MEFCTA8X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10YXH470MEFCTA8X11.5
Datasheet:
10YXH470MEFCTA8X11.5
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
470µF
Active
Ripple Current @ Low Frequency
352mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Series
YXH
Voltage - Rated
10V
Ratings
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Impedance
130 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C