10YXG470MEFC8X9
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10YXG470MEFC8X9
Datasheet:
10YXG470MEFC8X9
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Capacitance
470µF
Active
ESR (Equivalent Series Resistance)
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Series
YXG
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C