10YXF470MEFCTA8X11.5
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10YXF470MEFCTA8X11.5
Manufacture:
Rubycon
Package:
Radial, Can
Datasheet:
10YXF470MEFCTA8X11.5
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Series
YXF
Voltage - Rated
10V
Ratings
Lifetime @ Temp.
6000 Hrs @ 105°C
Impedance
250 mOhms
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Packaging
Tape & Box (TB)
Height - Seated (Max)
0.512" (13.00mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
470µF
Surface Mount Land Size
Part Status
Active
Ripple Current @ Low Frequency
300mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
400mA @ 100kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)