10ML220MEFC8X7
Aluminum Electrolytic Capacitors
Manufacturer No:
10ML220MEFC8X7
Datasheet:
10ML220MEFC8X7
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 10V RADIAL
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Tolerance
±20%
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Capacitance
220µF
Ripple Current @ Low Frequency
160mA @ 120Hz
Applications
General Purpose
Ripple Current @ High Frequency
192mA @ 10kHz
Lead Spacing
0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated
10V
Series
ML
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Ratings
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)