UB3C-82R1F8
Through Hole Resistors
Manufacturer No:
UB3C-82R1F8
Manufacture:
Riedon
Package:
Axial
Datasheet:
UB3C-82R1F8
Description:
RES 82.1 OHM 3W 1% AXIAL
Series
UB
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Features
Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Pulse Withstanding, Safety
Number of Terminations
2
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
±1%
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Resistance
82.1 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
3W
Package / Case
Size / Dimension
0.157" Dia x 0.350" L (4.00mm x 8.90mm)