X9408YV24IZ-2.7
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Manufacturer No:
X9408YV24IZ-2.7
Manufacture:
Renesas Electronics America Inc.
Package:
24-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
X9408YV24IZ-2.7
Description:
IC DGT POT 2.5KOHM 64TAP 24TSSOP
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
Base Part Number
X9408
Taper
Linear
Voltage - Supply
±2.7V ~ 5.5V
Series
XDCP™
Resistance (Ohms)
2.5k
Features
Selectable Address
Number of Circuits
4
Interface
I²C
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Supplier Device Package
24-TSSOP
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C