X93256WV14IZ-2.7
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Manufacturer No:
X93256WV14IZ-2.7
Manufacture:
Renesas Electronics America Inc.
Package:
14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Datasheet:
X93256WV14IZ-2.7
Product Parameter
Interface
Up/Down (U/D, INC, CS)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Tube
Supplier Device Package
14-TSSOP
Tolerance
±25%
Temperature Coefficient (Typ)
±35ppm/°C
Memory Type
Non-Volatile
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ)
1100 (Max)
Part Status
Obsolete
Configuration
Potentiometer
Number of Taps
32
Package / Case
Base Part Number
X93256
Taper
Linear
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V