X9261TS24Z-2.7
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Manufacturer No:
X9261TS24Z-2.7
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
X9261TS24Z-2.7
Description:
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 24SOIC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number
X9261
Voltage - Supply
2.7V ~ 5.5V
Series
XDCP™
Resistance (Ohms)
100k
Interface
SPI
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C