X9260TS24Z-2.7
Data Acquisition - Digital Potentiometers
Manufacturer No:
X9260TS24Z-2.7
Manufacture:
Renesas Electronics America Inc.
Package:
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Datasheet:
X9260TS24Z-2.7
Description:
IC DGT POT 100KOHM 256TAP 24SOIC
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Number of Taps
256
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Base Part Number
X9260
Taper
Linear
Voltage - Supply
±2.7V ~ 5.5V
Series
XDCP™
Resistance (Ohms)
100k
Features
Selectable Address
Number of Circuits
2
Interface
SPI
Operating Temperature
0°C ~ 70°C
Packaging
Tube
Supplier Device Package
24-SOIC
Tolerance
±20%
Temperature Coefficient (Typ)
±300ppm/°C