FKA2-17251QBHT3F
AC Fans
Manufacturer No:
FKA2-17251QBHT3F
Manufacture:
Qualtek
Datasheet:
FKA2-17251QBHT3F
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Approvals
CE, cURus, TUV
Ingress Protection
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.130A
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Bearing Type
Ball
RPM
3100 RPM
Power (Watts)
27.60W
Noise
65.0 dB(A)
Voltage Range
Width
50.80mm
Static Pressure
0.700 in H2O (174.4 Pa)
Series
FKA2-17251
Voltage - Rated
230VAC
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Lifetime @ Temp.
Air Flow
210.0 CFM (5.88m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Material - Frame
Aluminum
Features
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H