FKA1-17251QBHT31
AC Fans
Manufacturer No:
FKA1-17251QBHT31
Manufacture:
Qualtek
Datasheet:
FKA1-17251QBHT31
Description:
FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Air Flow
189.0 CFM (5.29m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Material - Frame
Aluminum
Features
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Approvals
CE, cURus, TUV
Ingress Protection
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.230A
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Bearing Type
Ball
RPM
2700 RPM
Power (Watts)
50.6W
Noise
57.7 dB(A)
Voltage Range
Width
50.80mm
Static Pressure
0.408 in H2O (101.6 Pa)
Series
FKA1-17251
Voltage - Rated
230VAC