FDA2-17251QBHW3F-L
AC Fans
Manufacturer No:
FDA2-17251QBHW3F-L
Manufacture:
Qualtek
Datasheet:
FDA2-17251QBHW3F-L
Description:
FAN AXIAL 172X51MM 230VAC WIRE
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Termination
2 Wire Leads
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Bearing Type
Ball
RPM
3100 RPM
Power (Watts)
27.00W
Noise
59.0 dB(A)
Voltage Range
Width
51.00mm
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)
Series
HPLC, FDA2-17251
Voltage - Rated
230VAC
Weight
2 lbs (907.2 g)
Lifetime @ Temp.
100000 Hrs @ 25°C
Air Flow
250.0 CFM (7.00m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Material - Frame
Aluminum
Features
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Approvals
CE, cURus, TUV
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.120A