FDA2-17238QBHT3D
AC Fans
Manufacturer No:
FDA2-17238QBHT3D
Manufacture:
Qualtek
Datasheet:
FDA2-17238QBHT3D
Description:
FAN AXIAL 172X38.5MM 230VAC TERM
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Bearing Type
Ball
RPM
3100 RPM
Power (Watts)
27.00W
Noise
59.0 dB(A)
Voltage Range
Width
38.50mm
Static Pressure
0.571 in H2O (142.2 Pa)
Series
HPLC, FDA2-17238
Voltage - Rated
230VAC
Weight
1.8 lbs (816.5 g)
Lifetime @ Temp.
50000 Hrs @ 25°C
Air Flow
240.0 CFM (6.72m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Material - Frame
Aluminum
Features
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Approvals
CE, cURus, TUV
Ingress Protection
IP56M - Dust Protected, Water Resistant
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.120A
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)