FAA1-12025QSMT31
AC Fans
Manufacturer No:
FAA1-12025QSMT31
Manufacture:
Qualtek
Datasheet:
FAA1-12025QSMT31
Description:
FAN AXIAL 120X25MM 230VAC TERM
Series
FAA1-12025
Voltage - Rated
230VAC
Weight
0.749 lb (339.74 g)
Lifetime @ Temp.
Air Flow
71.0 CFM (1.99m³/min)
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Tubeaxial
Material - Frame
Aluminum
Features
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Approvals
CE, cURus, TUV
Ingress Protection
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
0.090A
Termination
2 Terminals
Operating Temperature
14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)
Bearing Type
Sleeve
RPM
2300 RPM
Power (Watts)
20.70W
Noise
44.1 dB(A)
Voltage Range
Width
25.00mm
Static Pressure
0.156 in H2O (38.8 Pa)