PA4309.683NLT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PA4309.683NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PA4309.683NLT
Description:
FIXED IND 68UH 4.2A 298 MOHM SMD
In Stock
3236 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PA4309.XXXNL
Size / Dimension
0.504" L x 0.504" W (12.80mm x 12.80mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
298mOhm Max
Features
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
4.2A
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.276" (7.00mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
Inductance
68µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz