PA4305.102NLT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PA4305.102NLT
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
PA4305.102NLT
Description:
FIXED IND 1UH 6.1A 38 MOHM SMD
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.126" (3.20mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±30%
Supplier Device Package
Inductance
1µH
Frequency - Self Resonant
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
PA4305.XXXNL
Size / Dimension
0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
38mOhm Max
Features
Current - Saturation
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
6.1A