P1167.223NL
Fixed Inductors
Manufacturer No:
P1167.223NL
Manufacture:
Pulse Electronics Power
Package:
Nonstandard
Datasheet:
P1167.223NL
Description:
FIXED IND 22UH 1.4A 105 MOHM SMD
In Stock
1855 pcs On sales
Product Parameter
Inductance
22µH
Frequency - Self Resonant
17MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
100kHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Nonstandard
Type
Wirewound
Material - Core
Series
P1167NL
Size / Dimension
0.297" L x 0.297" W (7.54mm x 7.54mm)
Ratings
DC Resistance (DCR)
105mOhm Max
Features
Current - Saturation
1.4A
Q @ Freq
Current Rating (Amps)
1.4A
Packaging
Tray
Height - Seated (Max)
0.177" (4.50mm)
Shielding
Shielded
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Tolerance
±20%