PE-1008CD470GTT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PE-1008CD470GTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CD470GTT
Description:
FIXED IND 47NH 1A 80 MOHM SMD
In Stock
0 pcs On sales
Product Parameter
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series
1008CD
DC Resistance (DCR)
80mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
65 @ 350MHz
Current Rating (Amps)
1A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
1008 (2520 Metric)
Inductance
47nH
Frequency - Self Resonant
1.2GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
50MHz