PE-1008CD121GTT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PE-1008CD121GTT
Manufacture:
Pulse Electronics Network
Package:
1008 (2520 Metric)
Datasheet:
PE-1008CD121GTT
Description:
FIXED IND 120NH 650MA 630 MOHM
In Stock
12252 pcs On sales
Product Parameter
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
1008 (2520 Metric)
Material - Core
Ceramic
Type
Wirewound
Size / Dimension
0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Series
1008CD
DC Resistance (DCR)
630mOhm Max
Ratings
Current - Saturation
Q @ Freq
60 @ 350MHz
Current Rating (Amps)
650mA
Packaging
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.090" (2.29mm)
Shielding
Unshielded
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
Inductance
120nH
Frequency - Self Resonant
950MHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
25MHz