PE-0603CD720GTT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PE-0603CD720GTT
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
PE-0603CD720GTT
Description:
FIXED IND 72NH 400MA 490 MOHM
Q @ Freq
34 @ 150MHz
Current Rating (Amps)
400mA
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
0603 (1608 Metric)
Inductance
72nH
Frequency - Self Resonant
1.7GHz
Part Status
Active
Inductance Frequency - Test
150MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
Size / Dimension
0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
Series
0603CD
DC Resistance (DCR)
490mOhm Max