PE-0603CD680JTT
Fixed Inductors
Manufacturer No:
PE-0603CD680JTT
Datasheet:
PE-0603CD680JTT
Description:
FIXED IND 68NH 600MA 340 MOHM
Inductance Frequency - Test
200MHz
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Material - Core
Ceramic
Size / Dimension
0.071" L x 0.049" W (1.80mm x 1.24mm)
DC Resistance (DCR)
340mOhm Max
Q @ Freq
35 @ 200MHz
Current Rating (Amps)
600mA
Height - Seated (Max)
0.040" (1.02mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
Inductance
68nH
Frequency - Self Resonant
1.7GHz